Veckoauktion den 6 maj 2002
5011 Armband
18k med stenar & pärlor, 15,5 g
Stopped
6 maj at 18:00 -
3009 CHEST OF DRAWERS
KJ, björk, L107 D49 H101
Sold: SEK 1500
Sold den 6 maj 2002 -
3005 Glaservis
Boda, Adam, 17+5+19+18+7=68, (enstaka nagg)
Sold: SEK 2500
Sold den 6 maj 2002
5015 Ikon
triptyk, H30
Stopped
6 maj at 18:00 -
5022 Kaffekanna
silver, H24, Dahlgren, 1858
Sold: SEK 3700
Sold den 6 maj 2002 -
5030 CHAIRS
Ett par, Karl Johan-stil, Björk
Sold: SEK 6000
Sold den 6 maj 2002
5013 Ljuskrona
H90
Sold: SEK 8100
Sold den 6 maj 2002 -
5020 Matsilver
Rosenholm 59 del, silver
Sold: SEK 6000
Sold den 6 maj 2002 -
5008 Olja/relief
Antik, religiös, 50x35
Sold: SEK 2000
Sold den 6 maj 2002
5009 Oljemålning
1800-tal, Barn med katt, 26x19
Sold: SEK 2500
Sold den 6 maj 2002 -
5007 Oljemålning
England, Loch long, 30x61
Sold: SEK 3100
Sold den 6 maj 2002 -
5002 OIL PAINTING (F)
Erik Tryggelin, 1911, blomsterstilleben, 42x30
Stopped
6 maj at 18:00
5032 OIL PAINTING (F)
János Visky, Hästspann, 59 x 79
Sold: SEK 3300
Sold den 6 maj 2002 -
5001 OIL PAINTING (F)
Tord Leander-Engström, 1945, fjällbjörkar, 32x23
Stopped
6 maj at 18:00 -
3002 Pendyl
Empire, G.W.Linderoth. Stockholm, H77
Sold: SEK 9000
Sold den 6 maj 2002
5016 Piedestal
Gustavsberg, Majolika, H92
Sold: SEK 3500
Sold den 6 maj 2002 -
5012 Piedestal
Rörstrand, Sekelskifte, H85
Sold: SEK 2700
Sold den 6 maj 2002 -
5029 Pottskåp
Sold: SEK 3000
Sold den 6 maj 2002
5003 Radiogrammofon
B&O Bang & Olufsen, Beomaster 900, trä, L157 D52 H69
Sold: SEK 3500
Sold den 6 maj 2002 -
5028 Såsskål
Silver, H10
Sold: SEK 700
Sold den 6 maj 2002 -
5018 Sejdel
tenn, H21
Sold: SEK 1300
Sold den 6 maj 2002
5025 Skedar
silver, Ryskt, 6 st
Sold: SEK 400
Sold den 6 maj 2002 -
5023 Sockerskål
Silver, England, H11
Sold: SEK 2100
Sold den 6 maj 2002 -
5026 Sockerskål +
gräddkanna, silver, 1949
Sold: SEK 1500
Sold den 6 maj 2002
5031 Spelbord
Nyrokoko, intarsia, (sybord), L69 D44 H72
Sold: SEK 10500
Sold den 6 maj 2002 -
5024 Statyett
Parian, Gustavsberg, H49
Sold: SEK 2900
Sold den 6 maj 2002